7 argumentov pre konopný betón

JE EKOLOGICKÝ

Na lúku sme vedľa seba postavili materiály, z ktorých budeme stavať konopný dom. Všetky sú prírodné. Okrem základov tú nenájdete žiadny cement, lepidlá, umelé prímesi. Ak by sme ich na tej lúke nechali stáť pár desiatok rokov, príroda by si ich zobrala späť. Sú 100% kompostovateľné aj recyklovateľné a pre životné prostredie tak nepredstavujú žiadnu záťaž. Aj výstavba konopného domu je v porovnaní s výstavbou domu z konvenčných stavebných materiálov výrazne energeticky úspornejšia.

ANTIBAKTERIÁLNY

Prečo sa v konopnom dome tak dobre dýcha? A prečo v ňom nevznikajú plesne? Môže za to jedinečná vlastnosť takzvaného „hempcrete“, čiže kompozitu vápna a konope, ktorý bežne voláme konopný betón. Vodné pary nasiakne a postupne ich uvoľňuje späť do prostredia. Vápno, ktoré konopný betón obsahuje, sa postará o dezinfekciu vodných pár, mikroorganizmy a plesne tak nedostanú žiadnu šancu. Bežný stavebný materiál v domoch pracuje na úplne opačnom princípe. Vlhkosť má utesniť, no práve plesne v domácnosti sú dôkazom toho, že si s ňou len málokedy poradí.

ABSORBUJE CO2

Ľudstvo uvoľňuje do atmosféry oxid uhličitý a spôsobuje tak klimatické zmeny. Práve rastliny a dreviny absorbujú CO2 a zabraňujú tak hromadeniu skleníkových plynov v ovzduší. V tomto smere je konopa doslova kráľovnou, len máloktorá iná rastlina dokáže absorbovať také množstvo CO2, ako práve ona. Oxid uhličitý pohlcuje počas vytvrdzovania aj vápno, ktoré je ďalšou dôležitou zložkou takzvaného konopného betónu.

ŠETRÍ ENERGIU

Ak sa dotknete steny v konopnom dome, bude teplá. Konopa a vápno tvoria jednoliaty celok a bránia tak únikom tepla zo stavby. Pazderie obsahuje celulózu, ktorá pôsobí ako izolant. Vápno v konopnom betóne teplo zachytáva a udržiava, v dome je preto príjemne v akomkoľvek počasí. Aj výkyvy teplôt medzi dňom a nocou dokáže konopná stavba vynikajúco vyrovnávať či už sú to horúčavy v lete tak aj mrazy v zime.

JE TRVÁCNY A ODOLNÝ

Stavba z čisto prírodných materiálov a zároveň odolná a trvácna? Presne tak. Dôkazom sú stavby z čias starých Rimanov. Aj ich významnou zložkou bolo totiž vápno, ktoré vplyvom času naberá na pevnosti. Navyše, poveternostným zmenám odoláva efektívnejšie ako cementové zmesi. Ako náhle je tak konopný dom pod strechou a jeho steny sú ošetrené povrchovou úpravou, vydrží bezpečne stáť viac ako sto rokov a odolá aj ohňu či škodcom ako sú napr. termity. Z vnútra môže byť povrchovou úpravou hlinená alebo vápenná omietka, z vonkajšej strany omietka alebo drevo (odvetraná fasáda).

CHRÁNI PRED HLUKOM A VIBRÁCIAMI

Konopný betón má veľmi členitú, pórovitú štruktúru. Keď do nej narazia mechanické vlnenie a vibrácie, vďaka tejto členitosti ich rozbije. V porovnaní
s ľahkými izoláciami dokáže hempcrete aj stužiť (spevniť) konštrukciu drevostavby. Dom z konopy preto eliminuje hluk aj otrasy.

PORADÍ SI S VLHKOSŤOU

Vďaka pórom na povrchu si poradí s vlhkosťou veľmi elegantne. Vodné pary nasiakne a postupne ich (očistené) uvoľňuje späť do prostredia, zarosené steny tu nehrozia. Udržiava tak stabilnú vlhkosť vzduchu (na úrovni 50-55%).